Trzebieradz, gmina Nowe Warpno, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Trzebieradz, gmina Nowe Warpno, powiat Police

POŁOŻENIE

Trzebieradz (niem. Horst Försterei) - osada leśna położona około 2 km na północny-wschód od Brzózek.


HISTORIA

Pierwotnie, od około 1767 roku znajdowała się tu leśniczówka. Po 1814 roku powstała tu również smolarnia. W czasie II wojny światowej osada nie została zniszczona. Pod koniec kwietnia 1945 roku została zajęta przez wojska radzieckie 2. Frontu Białoruskiego, po czym została oddana pod polską administrację. Od 1945 roku mieściła się tutaj placówka Wojsk Ochrony Pogranicza.

ZABYTKI

Znajduje się tu neoklasycystyczny pałac z początku XX wieku. Pałac powstał z fundacji cesarza Niemiec Wilhelma II. Ze względu na atrakcyjne usytuowanie nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego był wykorzystywany jako sanatorium dla oficerów niemieckiej marynarki wojennej. Po II wojnie światowej pałac przez krótki okres czasu był wykorzystywany przez Armię Radzieckią do celów sanitarno-szpitalnych. Jest to budynek dwukondygnacyjny, zbudowany w duchu historyzmu, z przewagą form neoklasycystycznych, obłożony cegłą klinkierową w kolorze kości słoniowej. Pałac został założony na rzucie prostokąta rozczłonkowanego ryzalitami na każdej elewacji. Najbardziej reprezentacyjna jest elewacja od strony Zalewu, podkreślona wysuniętym portykiem składającym się z sześciu kolumn doryckich, wspierających taras. Zachowały się dekoracyjne zdobienia stolarki okiennej i drzwiowej. Obecnie pałac, jak i teren wokół, są jeszcze zdewastowane, ale dzięki nowemu, prywatnemu właścicielowi trwa jego odbudowa.


Teren pałacu otoczony jest parkiem krajobrazowym, który zachował się w pierwotnych granicach i do którego prowadzi aleja lipowa. Park był dawniej zakładany jako arboretum i do dziś pozostał tutaj cenny i rzadki drzewostan. Park stanowi jedną z najcenniejszych kolekcji dendrologicznych na Pomorzu. Rosną w nim gatunki unikatowe w skali Polski. W parku o powierzchni 6,19 ha rosną m.in.: świerk sitkajski, jodła olbrzymia, dąb kaukaski, ostrokrzew kolczasty, cyprysik nutkajski, modrzewie europejskie i japońskie, choiny kanadyjskie oraz paproć długosz królewski. Wśród drzew liściastych są okazy: orzesznika pięciolistnego, skrzydłorzecha kaukaskiego, wiele odmian dębów (w tym kaukaski - unikatowy), brzozy brodawkowe i kilkadziesiąt innych gatunków drzew egzotycznych. Na terenie parku znajdują się pozostałości po sztucznej grocie.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego