Kurów, gmina Kołbaskowo, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Kurów, gmina Kołbaskowo, powiat Police

POŁOŻENIE

Kurów (niem. Kurow) - wieś położona 2,5 km od południowo-zachodniej granicy miasta Szczecina na wysokim zboczu doliny Odry.


HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Kurowie pojawiły się w roku 1355. Nazwa wsi najprawdopodobniej wywodzi się od kurnych chat, jakich wiele tu było przed wiekami. W 1945 r. toczyły się tu krwawe walki o Międzyodrze. 26 kwietnia 1945 gen. rosyjski P. Batów przyjmował tutaj burmistrza Szczecina z delegacją poddającą miasto.
W latach 1992-1994 na Kanale Kurowskim wybudowano ujęcia wody pitnej dla Szczecina.


ZABYTKI

U podnóża wzniesienia znajduje się duży park dworski z okazami m.in. cisów i platanów (największy 305 cm w obwodzie), oraz dąb szypułkowy o obwodzie 450 cm zwany Zbójeckim Dębem - pomnik przyrody. Z zabudowań folwarcznych ocalał trzypiętrowy magazyn z 1865 roku.

CIEKAWOSTKI

W pobliżu wsi, na bagiennej zalesionej wyspie Międzyodrza, znajduje się rezerwat ornitologiczny Kurowskie Błota (pow. 31 ha). Utworzony w 1965 dla ochrony kolonii kormoranów. Spotyka się tutaj wiele rzadkich ptaków, jak czarne kanie, czaple siwe, myszołowy i inne. Jest to trudno dostępny ols bagienny o charakterze puszczańskim.


LEGENDA

Na stromym wzgórzu, które nazywane jest Urwiskiem, miał znajdować się zamek rabusiów napadających na kupców, którzy drogą wodną transportowali swoje towary do Szczecina. Według legendy, ich okrzykiem bojowym miało być pianie koguta (stąd nazwa wsi), a kiedy przebrała się miara zbrodni, rzeczony zamek zapadł się pod ziemię. Legendę tę wykorzystała Teresa Bojarska w książce "Bogusław i Anna".

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego