Pozostałe miejscowości gminy Nowe Warpno, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Pozostałe miejscowości gminy Nowe Warpno, powiat Police

BIAŁCZ

Białcz (niem. Düsterort Försterei) - dawna, nieistniejąca dziś osada śródleśna na obszarze Puszczy Wkrzańskiej. Osada usytuowana jest w pobliżu góry Białcza (21,6 m), około 4 km na zachód od Trzebieży.


Początki osady sięgają XIX wieku gdy istniała tu smolarnia, a później leśniczówka. Do 1939 roku osadę zamieszkiwało 7 osób. W czasie II wojny światowej osada została zniszczona. 27 kwietnia 1945 roku do osady wkroczyły wojska radzieckie 2. Frontu Białoruskiego, natomiast administracja polska przejęła ją 4 października 1945 roku. Po wojnie osada nie została nieobudowana, ruiny całkowicie zarosły.

CIESZKOWICE

Cieszkowice (niem. Herrnhof) - osada leśna położona około 2,5 km na północ od Myśliborza Małego.

Nieistniejący obecnie majątek rolny. Do 1939 roku osadę zamieszkiwało 11 osób trudniących się leśnictwem i rolnictwem. W czasie II wojny światowej osada nie została zniszczona, 27 kwietnia 1945 roku do majątku wkroczyły wojska radzieckie - 2. Frontu Białoruskiego, natomiast administracja polska przejęła ją 4 października 1945 roku.

DOBIESŁAW

Dobiesław (niem. Charlottenberg) - dawna, nieistniejąca dziś osada śródleśna na obszarze Puszczy Wkrzańskiej. Osada usytuowana na granicy polsko-niemieckiej, około 1,3 km na południowy zachód od Myślibórza Wielkiego.


Początki osady sięgają 1770 roku. Istniał tu majątek rolny, a później również leśniczówka. W 1773 roku osada liczyła 5 budynków mieszkalnych i 43 mieszkańców. W 1867 roku właścicielem majątku został Friedrich Rauke. Liczba mieszkańców zwiększała się dzięki nowemu osadnictwu i parcelacji ziemi. W czasie II wojny światowej osiedle zostało zniszczone. Po 1945 roku Dobiesław znalazł się przy samej linii granicznej i z tego powodu nie został ponownie zasiedlony i popadł w całkowitą ruinę. Nazwę Dobiesław wprowadzono urzędowo w 1947 roku.

GOSIENICA

Gosienica (niem. Hedwigshof) - dawna, nieistniejąca dziś osada położona w lasach Puszczy Wkrzańskiej, około 5 km na zachód od Warnołęki, której stanowiła faktyczną kolonię.


W XIX wieku powstała tu mleczarnia należąca do Karszna. Pierwotna, niemiecka nazwa osady (Dwór Jadwigi) została nadana na cześć córki hrabiego von Enckeort, żony landrata powiatu Ueckermünde. W czasie II wojny światowej osada została zniszczona. Po 1945 roku niezasiedlona popadła w ruinę. W końcu lat 90. XX wieku wybudowano tu dom zaliczany administracyjnie do pobliskiej Warnołęki.

KARPINEK

Karpinek (niem. Krug bei Karpin) - dawna, nieistniejąca dziś osada niedaleko od drogi Trzebież-Myślibórz Wielki, przy północnych krańcach jeziora Karpino.


W drugiej połowie XIX wieku przy jeziorze Karpino powstała karczma oraz niewielka przystań dla wędkarzy i turystów. Po 1945 roku w budynku karczmy mieściła się najpierw leśniczówka, później mieszkali tu robotnicy leśni. W latach 70-tych XX wieku powstał tu domek myśliwski, który spłonął w 1989 roku. Nie został odbudowany, natomiast ruiny rozebrano.

MYŚLIBÓRZ MAŁY

Myślibórz Mały (niem. Klein Mützelburg) - osada położona w Puszczy Wkrzańskiej na północ od jeziora Myśliborskiego Wielkiego nad rzeką Myśliborką, blisko granicy polsko-niemieckiej. Obecnie osada składa się z dwóch budynków mieszkalnych, które zamieszkuje 4 mieszkańców.


Początki osady sięgają roku 1769, kiedy powstała tu kolonia osadnicza. Dużą role w życiu mieszkańców odgrywało leśnictwo i rolnictwo. W czasie II wojny światowej wieś nie został zniszczona. 27 kwietnia 1945 roku do opustoszałej wsi wkroczyły wojska radzieckie 2. Frontu Białoruskiego. Z czasem przybyli też pierwsi polscy osadnicy.

RYTKA

Rytka (niem. Riether Mühle) - dawna, nieistniejąca dziś osada położona w lasach Puszczy Wkrzańskiej na południe od jeziora Nowowarpieńskiego nad rzeką Myśliborką, włączona w granice Nowego Warpna. Osada usytuowana na granicy polsko-niemieckiej.


W XVIII w. powstał tu młyn wodny na Myśliborce należący do Rieth. Młyn działał do 1945 roku. W czasie II wojny światowej osada została zniszczona. W 1945 roku Rytka znalazła się przy samej linii granicznej, przez co nie została ponownie zasiedlona i popadła w całkowitą ruinę.

 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego