Moczyły, gmina Kołbaskowo, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Moczyły, gmina Kołbaskowo, powiat Police

POŁOŻENIE

Moczyły (niem. Schillersdorf) - wieś w mezoregionie Wzniesienia Szczecińskie nad zachodnim, lewym brzegiem Odry Zachodniej, która połączona jest ze swoim wschodnim ramieniem - Regalicą licznymi odnogami i kanałami. Moczyły położone są na wysokim nadodrzańskim stoku sięgającym 20-30 m n.p.m.


HISTORIA

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1325 roku, kiedy to Moczyły należały do posiadłości kościoła Panny Marii w Szczecinie. W 1490 roku parafia w Moczyłach znalazła się pod patronatem Gryfina. Począwszy od 1837 roku wieś przechodzi na własność rodów szlacheckich: von Sternbach, Stoekenstoerm, von Mellin oraz Protzen. Od roku 1837 właścicielami Moczył była rodzina Rohrbeck. Na wysokości wsi Moczyły w 1945 roku zbudowany był most pontonowy dla forsujących rzekę żołnierzy radzieckich.

ZABYTKI

Na terenie wsi znajdują się ruiny zabytkowego XIII-wiecznego kościoła.

 

Na zboczu opadającym w kierunku Odry stoi murowany dwór z przełomu XIX i XX wieku. Jest to budynek jednokondygnacyjny z mansardowym dachem. Obecnie budynek nie jest zamieszkały i w większości zrujnowany. W niedalekiej przyszłości może już nieistnieć. Z dziedzińca dworskiego panorama na Dolinę Odry i odległą Knieję Bukową. Wokoło znajdują się zabudowania folwarczne (do dziś wykorzystywane) oraz park ze starymi lipami, cisami, wiązami i innymi okazami drzew.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego