Bolków, gmina Dobra, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Bolków, gmina Dobra, powiat Police

POŁOŻENIE

Bolków (niem. Schlangenhorst, wcześnej Luchsloch) - niewielka wieś położona w Puszczy Wkrzańskiej na południowym brzegu jeziora Świdwie.


HISTORIA

Bolków był osadą dzierżawców majątku Rzędziny. W 1823 roku w osadzie mieszkało 8 osób. W 1864 roku składała się ona tylko z jednego domu mieszkalnego, jednej stodoły i stajni. Dzierżawca zajmował się głównie rybactwem na pobliskim jeziorze Świdwie, ale także hodował 3 konie, kilkanaście krów, 8 świń oraz stado gęsi.


OBECNIE

W Bolkowie znajduje się Stacja Ornitologiczna Polskiej Akademii Nauk, która dysponuje salą dydaktyczną ze sprzętem audio wideo, gdzie można obejrzeć filmy, przeźrocza i posłuchać opowieści pracowników stacji o ptakach. Przy Stacji znajduje się specjalna wieża obserwacyjna połączona z pomostem i ścieżką do prowadzenia obserwacji. Rezerwat Świdwie jest jednym z najstarszych i największych zachodniopomorskich rezerwatów przyrody. Obiekt ten ze względu na bogactwo siedlisk i położenie na szlaku migracji awifauny, jest miejscem bytowania ponad 200 gatunków ptaków. Poza okresem lęgowym rezerwat pełni też niezmiernie ważną rolę miejsca odpoczynku i żerowania dla ptaków w czasie ich migracji, zimowania oraz pierzowiska.


 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego