Myślibórz Wielki, gmina Nowe Warpno, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Myślibórz Wielki, gmina Nowe Warpno, powiat Police

POŁOŻENIE

Myślibórz Wielki (niem. Gross Mützelburg) - wieś oddalona o około 10 km na południe od Nowego Warpna. Myślibórz położony jest blisko granicy z Niemcami, otoczony Puszczą Wkrzańską. Po południowej stronie wsi rozciąga się jezioro Małomyśliborskie, a na wschodzie jezioro Myśliborskie Wielkie. Jest to wieś o charakterze wypoczynkowym (domki letniskowe).


HISTORIA

Pierwsze wzmianki o wsi można spotkać w martykułach kościelnych Rieth z 1597 roku. Widnieje tam jako gospodarstwo rolne. W miejscowości była karczma, smolarnia i 3 chaty należące do Rieth. W XVIII wieku był tam dziedziczny majątek czynszowy w skład którego wchodziła dawna karczma, dom, stodoły, obory, browar oraz 4 budynki mieszkalne. Właścicielem terenu był nadleśniczy von Bornstedt. Dużą role w życiu mieszkańców odgrywało leśnictwo i rybołówstwo. Stare mapy dokumentują Myślibórz Wielki jako kilkunastozagrodową wieś puszczańską z zabudową rozlokowaną po obu stronach drogi. W czasie II wojny światowej wieś nie została zniszczona. 27 kwietnia 1945 roku do opustoszałej wsi wkroczyły wojska radzieckie 2. Frontu Białoruskiego, a administracja polska przejęła ją 4 października. Z czasem przybyli też pierwsi polscy osadnicy. Od 1945 roku mieściła się tu placówka Wojsk Ochrony Pogranicza. Od II połowy XX wieku powstawały tu letniska oraz kempingi. Pod koniec lat 90. XX wieku zaczęło się tu rozwijać nowe budownictwo willowe. W Myśliborzu znajduje się Stacja Linii Radiowych. W Stacji znajduje się wieża o wysokości 66 m, której właścicielem jest TP EmiTel Sp. z o.o.

ZABYTKI

Obecnie (podobnie jak sąsiedni Myślibórz Mały) z uwagi na atrakcyjną lokalizację - otoczenie puszczą oraz bliskość jezior, Myślibórz Wielki stał się miejscowością letniskową. We wsi zachowała się siedziba dawnego nadleśnictwa w typie skromnego dworu. Oprócz tego budynku w Myśliborzu Wielkim w ewidencji konserwatorskiej znajdują się trzy budynki mieszkalne oraz gajówka.


 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego