Gmina Nowe Warpno, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Gmina Nowe Warpno, powiat Police

POŁOŻENIE.

Gmina Nowe Warpno – gmina miejsko-wiejska położona jest w północno-zachodniej części powiatu polickiego. Siedzibą gminy jest miasto Nowe Warpno. Jest to najsłabiej zaludniona gmina miejsko-wiejska w Polsce oraz najmniejsza pod względem ludności gmina województwa zachodniopomorskiego. Według danych z 2009 roku gmina Nowe Warpno miała 1549 mieszkańców.


Gmina leży w regionie fizycznogeograficznym Puszcza Wkrzańska, terytorium gminy obejmuje także południowo-zachodni fragment Zalewu Szczecińskiego oraz jego Zatokę Nowowarpieńską i wschodnią część jeziora Nowowarpieńskiego. Niemal cała gmina jest pokryta lasami Puszczy Wkrzańskiej. Tereny leśne zajmują 38% powierzchni gminy, a użytki rolne 7%
.


ATUTY GMINY.

Atrakcyjność turystyczną gminy stanowi jej położenie: duże akweny wodne i lasy. Rozległy dostęp do wód Zalewu Szczecińskiego oraz jego dużej zatoki zwanej jeziorem Nowowarpieńskim, dukty leśne i polne, ostoje drzewostanu, rzadkich roślin i zwierzyny - w połączeniu ze spuścizną bogatej historii oraz właściwą pustkowiom ciszą i spokojem - czynią teren Gminy Nowe Warpno wymarzoną przestrzenią dla turystyki i wypoczynku. Lasy Puszczy Wkrzańskiej, skłaniają do wędrówek w poszukiwaniu grzybów i jagód. Na uwagę zasługują występujące jeszcze na terenie gminy torfowiska wysokie i przejściowe, fragmenty boru bagiennego oraz słone łąki. Obfitość zwierzyny spowodowało, że w okolice przyjeżdżają na polowania myśliwi. Puszcza ze swoimi duktami stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, konnej oraz tak popularnego nordic walking. Woda to także doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Szczególnie przyjazne są wody jeziora Nowowarpieńskiego połączonego bezpośrednio z Zalewem Szczecińskim, które upodobali sobie miłośnicy windsurfingu, kitesurfingu, kajakarstwa i żeglarstwa. Brak uciążliwego przemysłu, cisza, czyste powietrze, wszechobecna przyroda sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do odpoczynku.


HERB GMINY NOWE WARPNO.

Herb Nowego Warpna - to jeden z symboli miasta i gminy Nowe Warpno. Herb stanowi tarcza herbowa, na której na białym tle jest umieszczony czerwony gryf książęcy trzymający srebrną rybę. Tarczę herbową zwieńcza corona muralis z trzema wieżami, spośród których środkowa jest większa. Przy prawej i lewej stronie tarczy herbowej umieszczone jest po pięć liści dębu oraz po dwa żołędzie. Czerwony gryf to częsty element miast Pomorza Zachodniego nawiązujący do rodu Gryfitów. Ryba podkreśla znaczenie rybołówstwa tego regionu oraz samo położenie miasta. Współczesny herb jest używany z dewizą herbową tj. z nazwą miasta Nowe Warpno, co jest niezgodne z zasadami heraldyki miejskiej.

MIEJSCOWOŚCI.
Miasto:
  - Nowe Warpno (miasto od ok. 1350 r.),
w tym dzielnice miasta:
  - Karszno,
  - Miroszewo,
  - Podgrodzie.
Sołectwa w gminie
:
  - Brzózki,
  - Warnołęka.

Wsie niesołeckie i osady:
  - Cieszkowice,
  - Maszkowo,
  - Mszczuje,
  - Myślibórz Mały,
  - Myślibórz Wielki,
  - Popielewo,
  - Trzebieradz.

Opuszczone wsie i osady:
  - Białcz,
  - Dobiesław,
  - Gosienica,
  - Karpinek,
  - Rytka.

NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI GMINY.
  -
Nowe Warpno: późnogotycki kościół z barokowym wyposażeniem,
  - Nowe Warpno: ratusz konstrukcji ryglowej z XVIII wieku,
  - Karszno: kościół św. Huberta,
  - Warnołęka: kościół Matki Bożej Częstochowskiej.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego