Menu główne:
POŁOŻENIE
Dobra (prawidłowo Dobra (Szczecińska), niem. Daber) - wieś położona w powiecie polickim, siedziba władz gminy Dobra. Leży na południowym skraju Puszczy Wkrzańskiej, około 7 km na zachód od Szczecina i 5 km od przejścia granicznego w Lubieszynie. Współczesna wieś założona była na planie wielodrożnicy.
HISTORIA
Koło Dobrej odkryto prasłowiańskie cmentarzysko kurhanowe z IX wieku. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XIII wieku. W XIV wieku księżna Mechtylda nadała 8 włók ziemi ze wsi Dobra klasztorowi cysterek ze Szczecina. Barnim III dał w dzierżawę pobór zboża i pieniędzy z dwóch włók w Dobrej szczecińskiemu klasztorowi św. Ottona. W 1517 roku dwieście włók ziemi z Dobrej stało się własnością rycerską braci Haus i Krzysztofa Nemecke. Nemeckowie w 1698 roku sprzedali swoją część Dobrej znanemu rodowi von Ramin. Edward von Ramin wybudował w południowej części wsi, szczątkowo zachowaną do dziś, posiadłość z pałacem w stylu neoklasycystycznym. W 1864 roku majątek w całości stał się własnością niemieckiej rodziny Nemeke. Po 1874 roku powstały tu cegielnia, wiatrak i kopalnia torfu. W trakcie II wojny światowej wieś nie zniszczona, została zajęta 26 kwietnia 1945 roku przez wojska radzieckie 2. Frontu Białoruskiego. Wieś przeszła pod administrację polską 4 października 1945 roku. W 1947 roku zmieniono urzędowo niemiecką nazwę wsi na polską nazwę - Dobra.
ZABYTKI
Zachował się tu kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Świata, zbudowany ok. 1250 z ciosów granitowych. Jest to kościół salowy, orientowany, wzniesiony na planie prostokąta z kwadr granitowych ułożonych w regularne warstwy. W roku 1875 uległ całkowitemu przebudowaniu. Przemurowano wówczas otwory okienne na ostrołukowe w obramieniu z cegły. Okna w elewacji wschodniej całkowicie zamurowano. Szczyty wschodni i zachodni (schodkowe) wymurowano od nowa z cegły. Budowla nakryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. Od strony północnej i południowej symetrycznie dobudowano pomieszczenia zakrystii. Ciekawym elementem jest pokaźnych rozmiarów przypora narożnikowa przy zejściu elewacji północnej i wschodniej. Obok kościoła dzwonnica z dzwonem z 1861 (albo 1801 data nieczytelna), odlanym przez C. Wossa ze Szczecina. Świątynia, jak i znajdujący się wokół niej plac cmentarny, otoczone są murem kamienno-ceglanym z renesansową bramką.
W wyposażeniu kościoła na uwagę zasługują:
- barokowy ołtarz ambonowy z XVIII wieku,
- barokowa ambona z XVIII wieku, która obecnie stoi osobno,
- epitafium.
W południowej części Dobrej zachowały się jeszcze pozostałości po dawnym zespole dworskim: rządcówka i gorzelnia oraz park (3,8 ha) z pomnikowymi drzewami: topole czarne, cis pospolity, skrzydłorzech kaukaski.
W centrum wsi znajduje się pamiątkowa tablica z napisem "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród... (1990 r.)".
MAPY
GALERIA