Menu główne:
POŁOŻENIE
Gmina Dobra jest malowniczą gminą wiejską położoną pomiędzy Szczecinem oraz granicą polsko-niemiecką, od południa i północy graniczącą z gminami Police i Kołbaskowo. Siedzibą władz gminy jest wieś Dobra. Gmina leży na Wzniesieniach Szczecińskich (Wał Stobniański) i w Puszczy Wkrzańskiej. Przy północno-wschodniej granicy gminy znajduje się rezerwat Świdwie. Tereny leśne zajmują 22% powierzchni gminy, a użytki rolne 63%.
Dobra (stacja "Dobra Szczecińska") uzyskała połączenie kolejowe w 1897 roku po wybudowaniu linii kolejowej ze Stobna do Glashütte. 9 lat później linię przedłużono aż do Nowego Warpna. W 1945 roku odcinek Dobra Szczecińska-Nowe Warpno został rozebrany wskutek przecięcia granicą państwową. W 1973 roku całą linię zamknięto, a w 1987 roku odcinek z Dołuj do Dobrej został rozebrany.
Oficjalna nazwa gminy to Dobra (Szczecińska). Jest to jedna z dwóch polskich gmin, której część nazwy znajduje się w nawiasie - druga to gmina Słupia (Konecka).
Szybko postępująca ekspansja mieszkańców Szczecina przekształca obszary Gminy Dobrej w teren licznych inwestycji budowlanych. A to stanowi siłę napędową dla rozwijającej się przedsiębiorczości budowlanej. Powstają składy, rozwija się rzemiosło, handel detaliczny, zakłady gastronomiczne, piekarnie itp.
HERB GMINY DOBRA
Herb przedstawia w błękitnej tarczy herbowej srebrną skałę o kształcie orła z rozpostartymi skrzydłami, po lewej stronie tarczy na "skrzydle" orła pole żółte z wizerunkiem czarnego kościoła, w lewo od kościoła kontur ptaka żółtego, nad nimi gałąź drzewa liściastego. U szczytu tarczy belka srebrna z napisem "GMINA DOBRA". Brak informacji o autorze, symbolice i dacie ustanowienia. Herb jest niepoprawny heraldycznie: belka z napisem, nadmiernie szczegółowy rysunek, nadmiar mobiliów herbowych, stosowanie odcieni.
ATUTY PRZYRODNICZE
Obszar gminy obejmuje 110,28 km² zróżnicowanego geograficznie terenu, którego aż 25% stanowią lasy. Duże zalesienie występuje zwłaszcza w północno-zachodniej części Gminy obejmującej Puszczę Wkrzańską oraz otulinę ptasiego rezerwatu przyrody Świdwie. Bogactwem tego terenu jest również dzika przyroda z przepięknymi lasami pełnymi zwierzyny i grzybów. Otulina rezerwatu Świdwie to wymarzone miejsce dla miłośników ptaków, z możliwością obserwacji żurawi, czapli oraz orła bielika.
Z ciekawostek przyrodniczych na uwagę zasługuje również cis Barnim o obwodzie 250 cm, rosnący w miejscowości Stolec, wyjątkowo piękne dęby i buki w Kościnie oraz dęby piramidalne w Dobrej.
Wsie niesołeckie i osady:
- Bolków,
- Kościno,
- Lubieszyn,
- Płochocin,
- Redlica,
- Sławoszewo,
Opuszczone wsie i osady:
- Huta Gunicka,
- Jutroszewo,
- Linki,
- Rybocin,
- Sulisław.