Gmina Dobra, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Gmina Dobra, powiat Police

POŁOŻENIE

Gmina Dobra jest malowniczą gminą wiejską położoną pomiędzy Szczecinem oraz granicą polsko-niemiecką, od południa i północy graniczącą z gminami Police i Kołbaskowo. Siedzibą władz gminy jest wieś Dobra. Gmina leży na Wzniesieniach Szczecińskich (Wał Stobniański) i w Puszczy Wkrzańskiej. Przy północno-wschodniej granicy gminy znajduje się rezerwat Świdwie. Tereny leśne zajmują 22% powierzchni gminy, a użytki rolne 63%.


Dobra (stacja "Dobra Szczecińska") uzyskała połączenie kolejowe w 1897 roku po wybudowaniu linii kolejowej ze Stobna do Glashütte. 9 lat później linię przedłużono aż do Nowego Warpna. W 1945 roku odcinek Dobra Szczecińska
-Nowe Warpno został rozebrany wskutek przecięcia granicą państwową. W 1973 roku całą linię zamknięto, a w 1987 roku odcinek z Dołuj do Dobrej został rozebrany.


Oficjalna nazwa gminy to Dobra (Szczecińska). Jest to jedna z dwóch polskich gmin, której część nazwy znajduje się w nawiasie - druga to gmina Słupia (Konecka).

Szybko postępująca ekspansja mieszkańców Szczecina przekształca obszary Gminy Dobrej w teren licznych inwestycji budowlanych. A to stanowi siłę napędową dla rozwijającej się przedsiębiorczości budowlanej. Powstają składy, rozwija się rzemiosło, handel detaliczny, zakłady gastronomiczne, piekarnie itp.

HERB GMINY DOBRA

Herb przedstawia w błękitnej tarczy herbowej srebrną skałę o kształcie orła z rozpostartymi skrzydłami, po lewej stronie tarczy na "skrzydle" orła pole żółte z wizerunkiem czarnego kościoła, w lewo od kościoła kontur ptaka żółtego, nad nimi gałąź drzewa liściastego. U szczytu tarczy belka srebrna z napisem "GMINA DOBRA". Brak informacji o autorze, symbolice i dacie ustanowienia. Herb jest niepoprawny heraldycznie: belka z napisem, nadmiernie szczegółowy rysunek, nadmiar mobiliów herbowych, stosowanie odcieni.

ATUTY PRZYRODNICZE

Obszar gminy obejmuje 110,28 km² zróżnicowanego geograficznie terenu, którego aż 25% stanowią lasy. Duże zalesienie występuje zwłaszcza w północno-zachodniej części Gminy obejmującej Puszczę Wkrzańską oraz otulinę ptasiego rezerwatu przyrody Świdwie. Bogactwem tego terenu jest również dzika przyroda z przepięknymi lasami pełnymi zwierzyny i grzybów. Otulina rezerwatu Świdwie to wymarzone miejsce dla miłośników ptaków, z możliwością obserwacji żurawi, czapli oraz orła bielika.


Z ciekawostek przyrodniczych na uwagę zasługuje również cis Barnim o obwodzie 250 cm, rosnący w miejscowości Stolec, wyjątkowo piękne dęby i buki w Kościnie oraz dęby piramidalne w Dobrej.


MIEJSCOWOŚCI.
Wieś gminna:
  - Dobra,
Sołectwa w gminie
:
  - Bezrzecze,
  - Buk,
  - Dołuje,
  - Grzepnica,
  - Łęgi,
  - Mierzyn,
  - Rzędziny,
  - Skarbimierzyce,
  - Stolec,
  - Wąwelnica,
  - Wołczkowo,

Wsie niesołeckie i osady:
  - Bolków,
  - Kościno,
  - Lubieszyn,
  - Płochocin,
  - Redlica,
  - Sławoszewo,
Opuszczone wsie i osady:
  - Huta Gunicka,
  - Jutroszewo,
  - Linki,
  - Rybocin,
  - Sulisław.

NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI GMINY.
  -
Stolec - kościół z XVIII wieku,
  - Stolec - pałac z XVIII wieku,
  - Stolec - pomnik nagrobny Jurgena von Ramin z 1792 roku,
  - Buk - kościół z II połowy XIII wieku,
  - Dobra - kościół zbudowany około 1250 roku,

  - Wołczkowo - kościół z końca XIII wieku,
  - Mierzyn - kościół z XII wieku,
  - Mierzyn - XIX-wieczny wiatrak koźlak,
  - Bezrzecze - kościół z XV wieku,
  - Wąwelnica - kościół pochodzący z XIII wieku.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego