Mszczuje, gmina Nowe Warpno, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Mszczuje, gmina Nowe Warpno, powiat Police

POŁOŻENIE

Mszczuje (niem. Moorbrück) - mała osada leśna w sołectwie Brzózki, położona w lasach Puszczy Wkrzańskiej. Na południe od osady ciągną się obszary podmokłych łąk i torfowisk.


HISTORIA

Pierwsze wzmianki historyczne o tej miejscowości pochodzą z roku 1784, kiedy ustanowiono tu majątek dziedziczny dzierżawny z obowiązkiem sprowadzenia kolonistów. W roku 1817 odnotowano informację o podziale majątku pomiędzy dwóch właścicieli. Ówcześni osadnicy zajmowali się leśnictwem, wydobywaniem torfu oraz rolnictwem. Statystka z 1865 roku wymienia na terenie majątku 2 gospodarstwa czynszowe oraz gajówkę rewiru leśnego (myśliborskiego), 10 domów, 14 budynków gospodarczych, 79 mieszkańców (15 rodzin). Hodowano konie, bydło, owce i świnie. W 1871 r. odnotowano tu zakład przemysłowy. Przypuszczalnie był to zakład związany z wydobyciem torfu. Mapa z 1886 r. dokumentuje Mszczuje jako kilkuzagrodową osadę śródleśną z leśniczówką. niewielkie zagrody 2-budynkowe rozlokowane z dala od siebie, w obrębie przestronnej polany i terenów podmokłych (torfowisk). W zachodniej części - 3-budynkowa zagroda leśniczówki.
W czasie II wojny światowej miejscowość nie została zniszczona. 27 kwietnia 1945 roku do osady wkroczyły wojska radzieckie 2. Frontu Białoruskiego, a administracja polska przejęła ją w październiku 1945 roku. Po pewnym czasie przybyli też pierwsi polscy osadnicy.

ZABYTKI

Wśród obiektów chronionych w ewidencji konserwatorskiej wymienia się tu tylko budynek mieszkalny (gajówkę) w konstrukcji szkieletowej, odeskowany, nakryty dachem dwuspadowym, wybudowany w latach 20-tych XX wieku.

OBECNIE

Obecnie osada Mszczuje składa się z kilku domów mieszkalnych i budynków gospodarczych. Zabudowania mieszkalne pochodzą z przed wojny i zostały zbudowane z cegły. W obrębie zagród znajdują się również budynki gospodarcze z elementami drewnianymi. Mieszkańcy osady trudnią się rolnictwem i gospodarką leśną. Nieopodal wsi znajduje się pomnikowy buk zwyczajny o obwodzie 4,05 m i wysokości 25 m. Okoliczne lasy Puszczy Wkrzańskiej to tereny atrakcyjne dla grzybiarzy, zbieraczy jagód, myśliwych oraz turystów pieszych i rowerowych.


 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego