Barnisław, gmina Kołbaskowo, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Barnisław, gmina Kołbaskowo, powiat Police

POŁOŻENIE

Barnisław (niem. Barnimslow) - wieś położona tuż przy granicy z Niemcami w odległości 5 km od Kołbaskowa.


HISTORIA

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1243 roku z okazji pobierania dziesięciny przez klasztor cysterek ze Szczecina, do którego to klasztoru wieś należała.

ZABYTKI

Na terenie wsi znajduje się kościół z końca XIII wieku. Zbudowany został na planie prostokąta bez wieży zachodniej i chóru. Elewacje ścian wykonano z w miarę regularnych warstw słabo ociosanych, wielobarwnych kwadr granitowych z domieszką łupka skalnego. Jedynie obramienia portali i okien oraz narożniki wykonano z dokładnie obrobionych kwadr granitu. Świątynia posiadała dwa uskokowe, ostrołukowe portale: zachodni i południowy oraz wąskie ostrołukowo zwieńczone okna. Po przebudowie w XIX wieku został niemal całkowicie pozbawiony tych elementów.

Okna znacznie poszerzono i zamknięto półkoliście w obramieniu ceglanym. Portal południowy zamurowano, zachodni zaś całkowicie przebudowano i zastąpiono uskokowym portalem ceglanym również półkoliście zamkniętym. Szczególnie bogaty jest szczyt wschodni zawierający dwie triforyjne blendy rozdzielone dwoma oknami szczelinowymi. Poniżej nich pozostały ślady po trzech smukłych ostrołukowych oknach, z których środkowe było nieco wyższe. Szczyt zachodni jest znacznie uboższy, być może w wyniku przebudowy, bowiem wątek kamienny jest tu mocno zachwiany i stanowi go w przeważającej części kamień polny i łupek. Umieszczony jest w nim ceglany okulus oraz okno szczelinowe. Całość budowli nakryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. Elewacje ścian pozbawione są cokołu, posiadają natomiast XIX-wieczny gzyms.

Cmentarz przykościelny otoczono jest niewysokim murem granitowym, we fragmentach ceglanym, w którym zachowały się dwie gotyckie bramy, datowane na wiek XV.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego