Mierzyn, gmina Dobra, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Mierzyn, gmina Dobra, powiat Police

POŁOŻENIE

Mierzyn (niem. Möringen, w 1945 roku Mierzęcino) - wieś w gminie Dobra. Od wschodu Mierzyn przylega do szczecińskiego osiedla Gumieńce. Położony jest wzdłuż drogi krajowej nr 10 ze Szczecina w kierunku granicy z Niemcami, będącej osią centralną starej zabudowy.

HISTORIA

Ślady osadnictwa słowiańskiego pochodzą z XI i XII wieku. Zostały odkryte na miejscu dzisiejszego cmentarza. Około 1120 roku rozpoczął się okres rozbudowy wsi. W czasie wojny trzydziestoletniej Mierzyn został całkowicie spalony przez Szwedów, a jego ludność wymarła wskutek zarazy. W 1630 roku wieś została odbudowana. W późniejszych okresach teren Mierzyna był często polem działań wojennych. W czasie wojen napoleońskich, 29 października 1806 roku, w domu pastora w Mierzynie podpisano akt kapitulacji pruskiej twierdzy Szczecin, po czym wojska francuskie, dowodzone przez Lassalle'a weszły do miasta i zajęły je na okres 7 lat. Przed II wojną światową znajdowała się tu Fabryka Motocykli Alba. W okresie II wojny światowej w Mierzynie faszyści zorganizowali dwa obozy pracy przymusowej. Obecnie następuje dynamiczna rozbudowa Mierzyna, który staje się zapleczem mieszkalnym dla położonego nieopodal Szczecina, przez który niebawem zapewne zostanie wchłonięty.

ZABYTKI

W Mierzynie znajduje się XII-wieczny kościół parafialny pw. Matki Boskiej Bolesnej, zbudowany z ciosów kamiennych z dobudowaną w XVIII wieku drewnianą wieżą.

We wsi stoi również XIX-wieczny drewniany wiatrak-koźlak z zachowanym mechanizmem. Drewniany wiatrak został zbudowany około roku 1830 i obecnie jest  jedynym w województwie zachodniopomorskim. Z pierwotnej drewnianej konstrukcji do dziś nie przetrwały jedynie skrzydła, które zostały odbudowane w metalu. Obecnie znajduje się on na prywatnej posesji i z braku środków na renowację niszczeje. Pojawił się nawet pomysł na umieszczenie wiatraka w rybackim skansenie w Niechorzu, ale mieszkańcy i władze gminy nie chcą się zgodzić na przeniesienie cennego obiektu.

We wsi znajduje się głaz narzutowy z inskrypcją "Byliśmy-jesteśmy-będziemy" i pamiątkowa tablica z 1976 roku.

FABRYKA MOTOCYKLI "ALBA"

Fabryka Motocykli "Alba" (niem. Fabrik für Motoren und Motofahrzeuge Alba-Werke Stettin G.m.b.H.) powstała w 1918 roku. Jej właścicielem był Albert Baruch. Produkcja obejmowała jednoślady, silniki motocyklowe i części zamienne. Pierwsze motocykle były prostymi konstrukcjami bez skrzyni biegów i sprzęgła, wyposażonymi w jednocylindrowe, czterosuwowe silniki o mocy 1,5 KM. W późniejszym okresie zwiększono moc silników (do 3-4 KM) oraz wyposażono pojazdy w niezbędne urządzenia - dwubiegową skrzynię biegów, sprzęgło, nożny rozrusznik. Zwiększono również wachlarz produkcji wprowadzając do oferty trójkołowe motocykle towarowe ze skrzynią ładunkową. Produkty firmy były eksportowane do wielu krajów, motocykle brały udział w wielu zawodach i rajdach. W 1926 roku firma ogłosiła upadłość z powodów ekonomicznych.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego