Buk, gmina Dobra, powiat Police - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Buk, gmina Dobra, powiat Police

POŁOŻENIE

Buk (niem. Böck) - nadgraniczna wieś położona około 3 km na północny-zachód od Dobrej. Wieś to typowa osada wielodrożnicowa z dwiema drogami głównymi przecinającymi się w jej centrum. Nazwa wsi pochodzi od lasu bukowego. Od zarania dziejów miała charakter rolniczy.


HISTORIA

Najstarsza wzmianka o wsi z 1284 roku podaje, że przy kościele mieściło się probostwo, a później siedziba pastora, co świadczy o służebności kościelnej tej rolniczej osady. W latach 1716-1753 dobra te podległe były margrabiemu Grzegorzowi IX, a po śmierci jego potomkom. Nieznane są losy wioski w okresie późniejszym, prawdopodobnie jednak, jak szereg jej podobnych w tej okolicy uległa rozdrobnieniu i podziałowi. W trakcie II wojny światowej wieś zbytnio nie ucierpiała, została zajęta 27 kwietnia 1945 r. przez wojska radzieckie 2. Frontu Białoruskiego. Wieś przeszła pod administrację polską 4 października 1945 roku.

ZABYTKI

W środku wsi zachował się XIII-wieczny kościół pw. św. Antoniego z Padwy z XIV-wieczną wieżą.

Przy kościele znajduje się pomnik nagrobny. Wg miejscowej ludności spoczywają pod nim szczątki oficera (lejtnanta) armii radzieckiej o nazwisku Sawczenko.

Za wsią, na niewielkim leśnym pagórku znajduje się zdewastowany cmentarz poniemiecki.

W północnej części wsi neoklasycystyczny dwór z przełomu XIX i XX wieku, kryty dachem naczółkowym z lukarnami. W dawnym parku rośnie starodrzew.

 

MAPY

 

Pokaż Powiat Policki na większej mapie
 

GALERIA

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego