Ratusz - Nowe Warpno. - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Ratusz - Nowe Warpno.

Ratusz w Nowym Warpnie to obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy w Nowym Warpnie, jeden z najciekawszych architektonicznie budynków tego typu w Polsce. Budynek o konstrukcji ryglowej z drewna dębowego wypełnionej cegłą został wzniesiony w 1697 roku, po wielkim pożarze miasta w 1692 roku. Jest obiektem unikatowym i najcenniejszym zabytkiem Nowego Warpna. Od początku był siedzibą władz miejskich.

HISTORIA

Nieznana jest data wybudowania pierwszego ratusza w Nowym Warpnie. Pierwsza wzmianka o ratuszu pochodzi z roku 1556, kiedy to po pożarze miasta - jaki miał miejsce rok wcześniej - dzięki nadaniom księcia Filipa II przystąpiono do odbudowy miasta. Przy okazji tej odbudowy w dokumentach wspomina się również o gotyckim ratuszu. Pozostałością po gotyckim ratuszu są jego fundamenty. Nowe Warpno wielokrotnie nawiedzały pożary. W następnym pożarze, w roku 1692, płomienie ponownie zniszczyły ratusz.

ARCHITEKTURA

Jest to budynek wzniesiony w stylu barokowym o konstrukcji czteroosiowej. Od strony zachodniej znajduje się smukła, kwadratowa wieża zegarowa zwieńczona barokowym hełmem z latarnią. Na wieży stuletni zegar. Wszystkie skrzydła zostały zbudowane w technice ryglowej, wypełnione cegłą i otynkowane. Ratusz w Nowym Warpnie zachował w pełni formę bryły i kompozycję architektoniczną elewacji. Ratusz osadzono na kamienno-ceglanych ławach fundamentowych, stanowiących pierwotnie posadowienie ratusza gotyckiego. Od chwili wybudowania, nieliczne remonty miały na celu jedynie renowację elementów elewacji i niewielkie zmiany wewnątrz budynku. Między innymi w roku 1885 wymieniono skrzydła drzwi, wymieniono część stropów piwnic, wzmocniono ściany wieży, wykonano nowe tynki elewacji zewnętrznych. Budynek obecnie częściowo zniekształcony przez późniejsze przybudówki. Do północno-wschodniej ściany ratusza dostawiona jest XX-wieczna remiza strażacka.

WIEŻA

Podstawą konstrukcyjną hełmu wieży jest 8 słupów nośnych, stężonych krzyżującymi się zastrzałami i spiętych w dolnej części - w dwóch poziomach - kleszczami. Na wieży znajduje się zegar, którego mechanizm został wyprodukowany w Berlinie w Turmuhren-Fabrik Georg Richter w roku 1922. Ze względu na przechylenie wieży zegar się blokuje i obecnie jest nieruchomy. Sama wieża oraz sygnaturki byłej remizy pokryte są blachą ocynkowaną. Z wieży rozciąga się przepiękny widok na jezioro Nowowarpieńskie, dzielnicę Podgrodzie, Altwarp i samo miasto. Niestety nie jest ona ogólnie dostępna - podobnie jak cały ratusz - dla turystów.


OTOCZENIE

Ratusz wznosi się pośrodku niewielkiego rynku otoczonego ze wszystkich stron fasadami przedwojennych domów. Po wschodniej stronie ratusza znajduje się zabytkowa pompa wodna z 2. połowy XIX wieku, przeniesiona tu pod koniec XX wieku ze Szczecina.

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego