Kościół parafialny w Będargowie - gm. Kołbaskowo. - e-Przewodnik Turystyczny po Powiecie Polickim

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Kościół parafialny w Będargowie - gm. Kołbaskowo.

HISTORIA

Na terenie wsi Będargowo znajduje się kościół pw. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych z XIII wieku. Kolejne przebudowy w latach 1690, 1701, 1786, 1863 niemal całkowicie zatarły romańską architekturę kościoła. Rozebrano wieżę, której pozostałością są dwie, ogromnych rozmiarów przypory zachodnie i zakrystię, której ślady widoczne są na elewacji północnej. Zniszczono romańskie okna, zamurowano portale południowy i północny.

ARCHITEKTURA

Kościół posiada charakterystyczną dla wiejskiego budownictwa sakralnego formę salową, opartą na planie prostokąta z wieżą od strony zachodniej. Kościół jak i znajdujący się dookoła cmentarz otoczony został kamiennym murem z bramami. Świątynia kryta jest dwuspadowym dachem ceramicznym.

ELEWACJE

Wszystkie elewacje wykonane są z kwadr granitowych ułożonych we w miarę regularne rzędy. Ostrołukowy portal zachodni, ceglany, pięciokrotnie schodkowany jest jedynym ocalałym fragmentem budowli, który nie został przebudowany. Szczyt wschodni blendowany i oskarpowany, również został przebudowany.

WYPOSAŻENIE

Na wyposażeniu kościoła znajdują się:

- IX-wieczna chrzcielnica,
- ambona,
- ołtarz,
- prospekt organowy,

- dzwon z 1931 r. umieszczony na drewnianej dzwonnicy stojącej obok kościoła.

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego